Twój koszyk jest obecnie pusty!
Czas pracy kierowcy – najważniejsze informacje i zasady w 2024 roku
Podstawy czasu pracy kierowcy
- Czas pracy kierowcy to czas od rozpoczęcia do zakończenia pracy, obejmujący wszystkie czynności związane z wykonywaniem przewozu drogowego.
- Czas pracy kierowcy obejmuje także przerwę w pracy, trwającą 15 minut, jeśli dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin.
- Do czasu pracy kierowcy zaliczany jest również czas poza przyjętym rozkładem czasu pracy, w którym kierowca pozostaje na stanowisku pracy w gotowości do wykonywania pracy.
Zasady ustalania i rozliczania czasu pracy kierowcy
- Czas pracy kierowcy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może w okresie rozliczeniowym (4 miesiące) przekraczać przeciętnie 48 godzin na tydzień.
- Tygodniowy czas pracy kierowcy może być przedłużony jednak nie może być dłuższy niż 60 godzin i tylko w przypadku, jeżeli przeciętnie w okresie rozliczeniowym nie przekroczy 48 godzin tygodniowo.
- Ustawa dopuszcza ustalenie w układzie zbiorowym pracy, jeżeli takiego nie ma w regulaminie, a jeżeli pracodawca nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy w umowie o pracę innej liczby godzin nadliczbowych w roku kalendarzowym.
Maksymalny czas pracy kierowcy zawodowego
- Czas pracy kierowcy co do zasady nie może przekraczać 8 godzin na dobę.
- Dzienny czas pracy kierowcy od zakończenia jednego dziennego okresu odpoczynku do rozpoczęcia następnego lub między dziennym a tygodniowym okresem odpoczynku nie może przekroczyć 9 godzin.
- Tygodniowy czas pracy kierowcy został ograniczony do maksymalnie 60 godzin.
Przerwy w czasie jazdy
- Przerwa (tzw. pauza kierowcy) to co najmniej 15 minut.
- Przerwa w aktywności kierowcy może być dzielona na okresy krótsze, trwające co najmniej 15 minut każdy.
- Kierowca ma prawo do przerwy w każdej dobie i przerwy tygodniowej.
Czas prowadzenia pojazdu w celu wykonania zadania służbowego
- Czas prowadzenia pojazdu w celu wykonania zadania służbowego nie może przekraczać 9 godzin w ciągu dnia.
- Kierowca może prowadzić pojazd przez 10 godzin w ciągu dnia, jeśli w ciągu każdych 24 godzin ma 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku.
- Kierowca może prowadzić pojazd przez 10 godzin w ciągu dnia, jeśli w ciągu każdych 30 godzin ma 24 godziny nieprzerwanego odpoczynku.
Odpoczynek podczas prowadzenia pojazdu
- Odpoczynek jest jednym z najistotniejszych elementów pracy kierowcy zawodowego.
- Kierowcy są zobowiązani do wykorzystywania odpoczynków w przewidzianych przez prawo momentach i okolicznościach.
- Czas odpoczynku jest uwzględniony w zapisach ustawy.
Pora nocna a dodatek do wynagrodzenia
- Kierowcy, który wykonuje pracę w porze nocnej, przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę.
- Dodatek za pracę w porze nocnej przysługuje wszystkim pracownikom wykonującym pracę w porze nocnej i jest niezależny od innych dodatków.
Rekompensata za czas dyżuru
- Czas dyżuru to czas poza normalnymi godzinami pracy, w którym kierowca pozostaje w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę.
- Kierowcy przysługuje rekompensata w postaci czasu wolnego od pracy w wymiarze odpowiadającym długości dyżuru.
Kontrola czasu pracy kierowców
- W przypadku czasu pracy kierowcy zawodowego wszelkie zaniechania zostaną wykryte dużo szybciej niż w przypadku zwykłego etatowego pracownika.
- Wynika to z częstych kontroli czasu pracy odbywających się nie tylko w firmach transportowych, ale przede wszystkim na drogach.
- I tu warto zaznaczyć, że takiej kontroli może dokonywać nie tylko popularna Inspekcja Transportu Drogowego, ale także policja, Służba Celno-Skarbowa czy Straż Graniczna.
Konsekwencje naruszenia prawa o czasie pracy kierowców
- Naruszenie przepisów o czasie pracy kierowców skutkuje poważnymi konsekwencjami. Konsekwencjami które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa na drogach oraz ochronę zdrowia kierowców.
- Konsekwencje mogą obejmować kary pieniężne, utratę uprawnień do prowadzenia pojazdu czy nawet odpowiedzialność karną.
Dodaj komentarz